28. Tematyka NEW ADULTS

By Żaneta - 09:00

        Z racji, że przeglądając zaplanowane recenzje zauważyłam, że sporo jest o tej tematyce to, aby w każdym poście do znudzenia nie wyjaśniać tego samego zaczęłam pisać ten post. Tematyka NEW ADULTS jest w dużej mierze tematyką, którą głównie czytam.

Troszkę o samym gatunku.

CO:

New Adults (Młodzi Dorośli) to powieści kierowane do ludzi w wieku 18-25 lat, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie. Lata te oczywiście są ruchome, nic się nie stanie jak przeczyta ją 30/35-letnia kobieta, ani (według mnie) dojrzała 16/17 latka. Oczywiście nie o wszystkich książkach mowa, ale już kiedyś gdzieś się wypowiadałam, że jeśli patrzymy w wieku 16/17 lat na dany temat "wzrokiem A" , to za te dwa lata, czy rok ten punkt widzenia się nie zmieni. Może jedynie poszerzyć się o nabyte doświadczenia, przeżycia.
Jest to rodzaj literatury, który wypełnia lupę między gatunkiem YA, a książkami dla dorosłych. Takie poważne wkraczanie w "dorosły świat".

O CZYM: 

Właśnie tu zawarty jest mały minus. W niemal każdej książce NA uparcie drążony jest ten sam schemat. Dziewczyna po przejściach spotyka wymarzonego chłopaka (niekiedy również z "historią"), zakochują się, jakiś problem iii.. szczęśliwe zakończenie. Przeważnie.
Często poruszany jest temat walki z tzw." demonami przyszłości", na które nie mamy wpływu. Trudne tematy takie jak gwałt, czy przemoc (np. domowa), również są stałym przylepcem tych książek.
Można je niejako "podpiąć" pod romanse, choć na pewno nie w 100%. Jednakże osoby czytujące erotyki, romanse i podobne na pewno znajdą swojego kompana w tej literaturze.
Możemy poczytać o pierwszej pracy, życiowych wyborach, pierwszych poważnych związkach, czy pierwszych doświadczeniach na studiach. Ogólnie pisząc o wszystkim co jako pierwsze poznajemy wkraczając w dorosły świat.

SŁOWO ODE MNIE:

Literaturę NA uwielbiam na równi z erotykami i już nie długo będziecie mogli przeczytać pierwsze recenzje tego gatunku w moim wykonaniu. Pierwszą książką było "Zaczekaj na mnie" J.Lynn oraz jej dalsze kontynuacje - swoją drogą zdecydowanie polecam.

Macie jakieś pytania? Może chcielibyście krótkie notatki na temat innych gatunków? :) Zrobione w krótki i treściwy sposób (np. wypisane punkty czego dany gatunek dotyczy). :) Co myślicie o takim pomyśle? :)

/Miśka

Kochani przesyłajcie własne propozycje postów na email : milionyksiazek@gmail.com . Nie obiecuje, że wszystkie pojawią się na blogu, ale może chcielibyście o czymś konkretnym poczytać ? :)  Jakaś recenzja książki, nie jasna około-książkowa sytuacja lub temat, który po prostu Was ciekawi? :) Nie bójcie się! Nie gryzę! A za ciekawe pomysły mogę jedynie solidnie nagrodzić więc warto :)

  • Udostepnij:

Podobne Posty

2 komentarze

  1. NA? Zawsze byłam przekonana, że to jest YA (Young Adults). 😃 Z miłą chęcią przeczytałabym Twoją recenzję o książce "Morze spokoju". Co prawda ma już parę lat, ale jestem ciekawa, jakie będzie Twoje odczucie. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba NA i YA będą mi się mylić

    OdpowiedzUsuń