Oko pustyni - Richard Schwartz

By Miliony książek, miliony pomysłów - 23:29TYTUŁ:    Oko pustyni
AUTOR:   Richard Schwartz
SERIA:     Tajemnica Askiru
WYDAWNICTWO:     Initium
DATA PREMIERY: 24 maj 2019


OPIS:


Trzeci tom rewelacyjnej serii fantasy „Tajemnica Askiru” to skwar i egzotyka obcego emiratu, magia, przygoda i niezapomniani, wyraziści bohaterowie w najlepszym wydaniu.

W poszukiwaniu sojuszników w walce z niszczycielskim Thalakiem wojownik Havald, pół-elfka Leandra, mroczna elfka Zokora i pozostali członkowie drużyny trafiają do pustynnego Besarajnu. Są zmuszeni zostać tu dłużej, by uwolnić Leandrę z rąk handlarzy niewolników. Wpadają przy tym w wir walki o tron, która wstrząsa Gasalabadem, stolicą monarchii. Niebagatelną rolę odegra w niej magiczny artefakt − Oko Gasalabadu, a Havaldowi i jego towarzyszom przyjdzie się zmierzyć z politycznymi intrygami, knowaniami zamachowców, mroczną magią nekromantów i… ze sługą Arminem, któremu nie zamykają się usta.
Na początku książki mamy fajny rozdział (a'la prolog) zatytułowany "W poprzednich tomach". Bardzo fajny zabieg, jeśli chcemy przypomnieć sobie co się działo "kiedyś". Jak dla mnie takie coś powinno być stosowane w wielu seriach. Zwłaszcza w tych, w których odległość od premier kolejnych części jest dość długa.

Powieść coraz bardziej się rozkręca, akcja jest coraz bardziej ekscytująca i coraz bardziej nie przewidywalna. Nowi przyjaciele, nowe intrygi i niesamowite bitwy znowu wciągają nas w świat Askiru. Opisy zastosowane są z umiarem - szczegółowe, ale nie przytłaczające.
Autor stale zaskakuje nas nowymi pomysłami i wpędza naszych/swoich bohaterów w niemałe tarapaty.
Trzeci tom zaprowadził nas do pustynnych królestw Besarajnu, gdzie bohaterowie napotykają jedno niebezpieczeństwo po drugim. Havald próbuje zrobić wszystko, co w jego mocy, aby ocalić swoich towarzyszy. Jednak wśród jego wrogów znajdują się także nekromanci (którzy mogą zmienić swój wygląd za pomocą zepsutej magii). Bohaterowie muszą się odnaleźć, ponieważ przez zamknięcie w niewoli zostali rozdzieleni.
Leandra wróciła do Havalda, pozostali zdołali się uwolnić z niewoli i uciec, ale co czeka ich teraz? 


W przypadku tej serii nie umiem wybrać swojego ulubionego bohatera. Uwielbiam wszystkich. Pół-elfkę Leandrę, wojownika Havalda, mroczną elfkę Zakorę, a nawet Faihlyd, która dała swój "popis" na ostatnich stronach powieści. Każda postać ewoluuję. Bohaterowie uczą się na własnych błędach, niczym prawdziwi ludzie. 

Książka została zakończona w takim miejscu, że chciał, czy nie chciał trzeba kupić kolejną część. Niedosyt murowany. Czasami się zastanawiam, czy nie lepiej poczekać na wydanie całej serii i dopiero zacząć czytać.


Richardowi Schwartzowi udało się w bardzo krótkim czasie urzec mnie swoją powieścią. Styl pisania autora jest płynny i obrazowy. W szczegółowy sposób opisuje bohaterów, kraj i społeczeństwo, a także wszelkiego rodzaju akcje. Niejednokrotnie mamy wrażenie jakbyśmy byli jednym z towarzyszy Havalda. Schwartz stworzył swój własny świat łącząc a'la średniowiecze (?) z dobrze znanymi elementami gatunku fantasty (magia, magiczne stworzenia, rytuały, zaklęcia, artefakty, itp.).

Nie jestem pewna, czy wspomniałam w poprzednich postach, że bardzo podobają mi się ozdobne grafiki użyte w książce. Każdy tytuł rozdziału został napisany na takich a'la średniowiecznych szyldach, które kiedyś można było spotkać na karczmach/gospodach. 

Okładka bardzo mi się podoba. Utrzymana w takim samym stylu jak poprzednie tomy. Fajne, klimatyczne tło i miecz umieszczony w centrum grafiki.

Przyznam Wam się, że tak uwielbiam tą serię, że szkoda mi tych książek i czytam tak delikatnie, że grzbiet wygląda jak nowy. Ino z przodu na "klejeniu" okładki widać ślad, że książki czytane. 


Czy nasi ukochani bohaterowie znajdą nowych sojuszników w Gasalabadzie? I jak potoczą się ich dalsze losy? Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po tom "Oko pustyni".
Jeśli przygoda z Tajemnicami Askiru jest jeszcze przed Wami, koniecznie zacznijcie od pierwszego tomu, żeby nie zepsuć sobie "pierwszego wrażenia". 


A jeśli spodobał Ci się darmowy fragment - nie czekaj i już dzisiaj zamów swój egzemplarz:
„A jeśli chcesz poświęcić to, co jest między nami, żeby coś na mnie wymusić, stracisz więcej, niż zyskasz. Przysiągłem ci miłość, a nie posłuszeństwo czy hołd lenniczy." • Udostepnij:

Podobne Posty

7 komentarze

 1. Po tą serię sięgnąłem z twojego polecenia i nie żałujęę. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Mam nadzieję, ze wydawnictwo nie przerwie wydawania w połowie :/


  Miłego czytania,

  Bartek

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety to nie moje klimaty choć opis brzmi zachęcająco :€

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam przyjemności czytać żadnej części z tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę jak najszybciej nadrobić drugi tom i zabrać się za ten!

  OdpowiedzUsuń
 5. Co prawda fanstazja nie jest dla mnie, ale z chęcią pocztałam recenzję !

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety to zupełnie nie moje klimaty, ale napracowałaś się nad tą recenzją

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiele dobrego słyszałam o tej serii, i w blogosferze, i poza, ale jakoś się za nią nie mogę zabrać. Nie wiem czemu, ale mimo wszystko nie ciekawi mnie.

  OdpowiedzUsuń